Wakacyjne wędrowanie po wulkanie PDF Drukuj Email

 

W środę, 29 czerwca na inaugurację XVI Turystycznego Lata „Bezpieczne wakacje” dzieci z Jawora i Paszowic uczestniczyły w wycieczce zorganizowanej przez Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej i Komendę Powiatową Policji w Jaworze.
Więcej…
 
Legenda o Pustelniku PDF Drukuj Email
autor: Kamil Dembiński,

"Dawno, dawno temu, kiedy tereny dzisiejszych Paszowic były jeszcze niezamieszkane, przybył tu człowiek o imieniu Pakosz.

Niektórzy opowiadali, że uciekł z dalekiego kraju i tu się ukrywa, inni zaś mówili, że go wygnano. Jak było naprawdę nie wiadomo do dziś. Pakosław osiedlił się w lesie z dala od pobliskich osad, w opuszczonej grocie, pędził żywot pustelnika. Pomimo podeszłego wieku, polował na dziką zwierzynę, zbierał różnorodne korzonki i rośliny, podbierał także miód dzikim pszczołom. W wolnych chwilach medytował. Podobno umiał czarować i cudownie uleczać, o czym przekonał się pewien podróżnik, który przejeżdżając w okolicy, spadł z konia i połamał obie nogi i żebra. Pustelnik znalazł go z bardzo wysoką gorączką. Zabrał więc do groty i podawał mu różnorodnego rodzaju mikstury, które sam przyrządził. Kiedy podróżnik wyzdrowiał, podziękował mu i odjechał. Opowiadał potem o cudownych umiejętnościach pustelnika. Innym razem tropiąc dzikiego zwierz zawędrował do odległej osady, gdzie akurat panowała czarna ospa. W dawnych czasach była to śmiertelna choroba i niewielu ludzi odzyskiwało zdrowie, większość niestety umierała. Pustelnikowi udało się jednak uzdrowić wszystkich mieszkańców tej osady. Na wieść o tym w krótkim czasie w okolicy groty pojawili się ludzie. Zjeżdżali oni do niego, żeby ich wyleczył. Pustelnik chętnie służył swoimi umiejętnościami w zamian za skromne datki w postaci żywności. Coraz więcej schorowanych ludzi przybywało do niego, by ich uzdrowił. Przybywali też wędrowni kupcy, którzy sprzedawali swoje towary leczącym się u pustelnika. Wkrótce ludzie zaczęli się tu osiedlać i budować swoje chaty. Lata mijały, pustelnik był coraz starszy i słabszy. Kiedy nastała kolejna zima, spadł śnieg i chwycił wielki mróz stała się rzecz straszna: pewnej nocy starzec zamarzł. Ludzi, którzy go znaleźli, opowiedzieli wszystkim w okolicy o tragicznej śmierci pustelnika.

Pochowano go z wielkim szacunkiem w pobliżu groty, a niewielka osada z czasem rozrosła się i przyjęła nazwę Paszowice. Nazwa ta pochodzi od imienia pustelnika. Podobno jeszcze czasami w mgliste jesienne wieczory można dostrzec ducha pustelnia, który medytuje obok wejścia do jaskini."

 
Bazaltowa Góra czeka na turystów PDF Drukuj Email

Całkiem spora grupa turystów udała się w niedzielne, deszczowe południe na wędrówkę ścieżką edukacyjną na Bazaltową Górę. Wśród nich byli również zarówno inicjatorzy jej powstania, jak i realizatorzy projektu: nadleśniczy Piotr Wierzbicki, dyrektor Marek Cieślak i Edward Wiśniewski z Parku Krajobrazowego "Chełmy", Aleksandra Panek z CEEiK "Salamandra", prezes jaworskiego PTTK Leszek Drabczyk, zastępca wójta Jan Łosik oraz redaktor naczelny Nowej Gazety Jaworskiej Ryszard Trześniowski, mającej patronat medialny nad projektem.

Szlakiem ścieżki wybrali się oczywiście uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Paszowicach, wychowankowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, harcerze z 29. TDH "Rozdroże", 2. JDHiGZ im. "Małego Powstańca i 14. JDH "Watra" - zastęp "Czarne Stopy" wraz z drużynową Gracją Bober, przybocznym Michałem Czarneckim i zastępowym Krzysztofem Płazą, a przede wszystkim wielu mieszkańców Paszowic. W drodze na Bazaltowa Górę czekały ich niespodzianki: przy wieży widokowej zainscenizowany legendę o Pustelniku, której autorką była Paulina Dojlido. W rolę uwięzionej szlachcianki wcieliła się Karolina Kwolek, ratującego ją młodzieńca odegrał Kamil Dembiński, a srogiego ojca - Damian Małecki. Role strażników odegrali Kamil Krysiak i Krystian Rzehak, a narratorką była Agnieszka Mospan. Inscenizację w błyskawicznym tempie przygotowały Marzanna Kijak, Małgorzata Walczewska i Beata Makuch.

Ale to nie koniec niespodzianek: wzdłuż drogi wędrował pustelnik, zachęcając przejeżdżających do odwiedzenia swojej groty, a dla niektórych miał nawet zdjęcia z autografem. Natomiast przy ognisku zespół POGÓRZANIE nie tylko śpiewał piosenki biesiadne, ale i częstował kiełbaskami. Pustelnik tak się rozbawił, że ruszył w tany, najpierw z dziećmi, a później również z turystkami. Świetną zabawę przerwał niestety padający wciąż deszcz, ale wszyscy ci, którzy wyruszyli na "wędrowanie po wulkanie" z Gminnym Ośrodkiem Kultury obiecali sobie, że na pewno jeszcze nie raz odwiedzą Bazaltową Górę. Pustelnik natomiast obiecał, że będzie go można spotkać w niedzielne popołudnia koło groty.

 
KONKURS LITERACKI PDF Drukuj Email

KONKURS LITERACKI

"Legenda o Grocie Pustelnika"

W odległości około 500 m za Paszowicami, po lewej stronie drogi w kierunku Jakuszowej, tuż przy czerwonym szlaku turystycznym, znajduje się skalna grota. Najstarsi mieszkańcy Paszowic, którzy przyjechali tutaj tuż po wojnie opowiadają, że. żył w niej pustelnik. Czy to prawda, czy też tylko wytwór ludzkiej wyobraźni? Nie wiadomo. Dlatego zapraszamy Was do opowiedzenia legendy o Grocie Pustelnika.

 

Regulamin

 • Organizatorzy konkursu: 
  • Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach
  •  Szkoła Podstawowa im. Wł. Broniewskiego w Paszowicach
 • W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej w Paszowicach.
 • Praca powinna mieć formę opowiadania, składającego się z co najmniej 15 zdań. Pracę należy złożyć napisaną na komputerze, czcionką 14.
 • Do pracy można dołączyć fotografię lub rysunek groty.
 • Prace oceni komisja powołana przez Organizatorów. Skala ocen 0 - 6.
 • Kryteria oceny:

- sposób ujęcia tematu, pomysłowość i oryginalność;

- poprawność językowa i ortograficzna;

- bogactwo zastosowanych środków artystycznych i słownictwa.

 • Termin składania prac - 13 kwietnia 2007 r.
 • Autor najlepszej legendy otrzyma tytuł "Mistrza Legendy" oraz nagrody ufundowane przez organizatorów, a praca zostanie opublikowana w Internecie i prasie lokalnej;
 • Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas otwarcia "Ścieżki przyrodniczo - kulturowej na Bazaltową Górę" w dniu 1 maja 2007 r.

Organizatorzy

Konkurs Literacki jest częścią projektu "Wędrowanie po wulkanie, czyli ścieżka dydaktyczna na Bazaltową Górę", realizowanego w ramach programu "Szkoły dla Ekorozwoju na Dolnym Śląsku - zadbajmy o wspólną przestrzeń"

 
Jak powstają wulkany ? PDF Drukuj Email

Jak powstają wulkany, co to jest efekt cieplarniany, skąd się wzięła dziura ozonowa, do czego służy bazalt - odpowiedzi na te i inne pytania poznają dzieci z gminy Paszowice podczas zajęć w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa SALAMANDRA.

Zajęcia są organizowane w ramach akcji FERIE ZIMOWE 2007, a jednocześnie są częścią realizowanego przez GOK większego projektu edukacyjnego "Wędrowanie po wulkanie, czyli ścieżka dydaktyczna na Bazaltową Górę", finansowanego z programu "Szkoły dla Ekorozwoju na Dolnym Śląsku" Fundacji "Partnerstwo dla Środowiska".

 

 Na zdjęciach: uczestnicy zajęć z Pogwizdowa, Kwietnik, Sokolej, Wiadrowa, Bolkowic i Myśliborza.

 
Wędrowanie po Wulkanie PDF Drukuj Email

Projekt ścieżki dydaktycznej na "Bazaltową Górę" koło Paszowic, przygotowany przez Małgorzatę Świderską, Aleksandrę Panek i Annę Szczypek z Gminnego Ośrodka Kultury w Paszowicach został nagrodzony dotacją w wysokości 5 865 zł z programu "Szkoły dla Ekorozwoju na Dolnym Śląsku - zadbajmy o wspólną przestrzeń" Funduszu Partnerstwa w Krakowie.

Celem projektu jest wytyczenie i oznaczenie ścieżki dydaktycznej o długości 8 km z Paszowic na Bazaltową Górę, prowadzącej od parkingu przy budynku GOK przez ciekawe obiekty kulturowe (wieża widokowa), geologiczne (wyrobisko bazaltu), krajobrazowe (panorama Jawora i okolic) i ciekawostki lokalne (grota pustelnika), znajdujące się w sąsiedztwie wsi. - W ten sposób chcemy przybliżyć i spopularyzować piękno lokalnego dziedzictwa kulturowego zarówno mieszkańcom naszej gminy, jak i gmin sąsiednich oraz turystom - mówi Aleksandra Panek.

 

Oprócz wytyczenia i oznakowania ścieżki dydaktycznej projekt przewiduje uporządkowanie trasy przebiegu ścieżki, urządzenie dwóch punktów biwakowych przy trasie jako miejsc odpoczynku dla turystów, wyposażenie ich w ławki, stoły, wiatę i kosze na śmieci. - Naszym partnerem i sponsorem w urządzeniu miejsc biwakowych jest Nadleśnictwo Jawor, które ponadto zadeklarowało wykarczowanie wyrobiska bazaltu i utworzenie nad nim punktu widokowego, zabezpieczonego barierką ochronną - mówi Małgorzata Świderska, koordynator projektu. - Ponadto zaplanowałyśmy wykonanie i zamocowanie 6 tablic informacyjnych w najbardziej interesujących punktach ścieżki oraz wydanie folderu - przewodnika po ścieżce i atrakcjach okolicy.

Ścieżka dydaktyczna będzie w przyszłości miejscem wycieczek, rajdów i dzięki niej nie tylko poprawi się znajomości walorów przyrodniczych wsi, ale i zwiększy liczba turystów odwiedzających Paszowice. - Być może przyczyni się ona do wzrostu liczby klientów w miejscowych sklepach i lokalach gastronomicznych. Możliwe też, że wzrost zainteresowania walorami turystycznymi i większa liczba turystów sprawi, że we wsi powstanie gospodarstwo agroturystyczne - planuje Małgorzata Świderska.

Projekt będzie realizowany do maja przyszłego roku, a w realizacji jego założeń uczestniczyć będą partnerzy: Urząd Gminy, Rada Sołecka, Szkoła Podstawowa w Paszowicach, Nadleśnictwo Jawor, Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, Centrum Edukacji Ekologicznej w Myśliborzu i Powiatowe Zrzeszenie LZS. Patronat medialny nad projektem objęła "Nowa Gazeta Jaworska".

To już kolejny projekt GOK, który uzyskał dotację Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. W ubiegłym roku grantem w wysokości 4 tysięcy zł nagrodzono projekt zagospodarowania terenu wokół budynku i urządzenie tu miejsca organizacji imprez plenerowych.

 
Skoki na Bazaltowej PDF Drukuj Email

Wieża widokowa na Bazaltowej Górze koło Paszowic to jedna z dwóch ocalałych na tym terenie z pięciu wież, wybudowanych na początku ubiegłego wieku. I nieco zapomniana przez turystów, którzy częściej i chętniej kierują swe kroki do pobliskich Kłonic, do wieży na Radogoście. W tym roku wieża na Bazaltowej świętuje swoje stulecie, gdyż wybudowano ją w 1906 roku.

O tym, że wieża nie jest całkiem zapomniana można było przekonać się w sobotę, 6 maja. Tutaj właśnie czwórka mieszkańców naszego powiatu uprawiała nietypowy sport, jakim są. zjazdy na linie ze szczytu wieży. Młodzi ludzie byli wyposażeni w profesjonalny sprzęt do tego typu wyczynów, który świadczył o tym, że nie są debiutantami w tej dyscyplinie. Popularyzację i zagospodarowanie wieży widokowej oraz pobliskich nieczynnych kamieniołomów bazaltu jako celu wypraw turystycznych zapisano w planie odnowy wsi Paszowice. Pomysł na promocję tych miejsc ma też Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach, który planuje wyznaczenie i oznakowanie ścieżki turystycznej oraz wykonanie małej infrastruktury, takiej jak ławki, stoły i wiaty koło wieży. Na zrealizowanie tego pomysłu GOK planuje uzyskać środki z programu "Szkoły dla Ekorozwoju na Dolnym Śląsku".