Akademia Przyjaciół Pszczół PDF Drukuj Email
Kolejny już raz przyłączyliśmy się do akcji "Akademia Przyjaciół Pszczół" w ramach programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".
O szczegółach programu poczytaj tutaj:
www.pomagamypszczolom.pl/akademie
 
Zieleń jest dobra na wszystko PDF Drukuj Email

Spotkaniem partnerów zakończyła się trwająca pół roku realizacja projektu zagospodarowania terenów zielonych wokół Gminnego Ośrodka Kultury w Paszowicach. Pomysł, nazwany "Zieleń jest dobra wszystko", był jednym z kilkudziesięciu na Dolnym Śląsku, które zyskały dofinansowanie z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

 

 

 

Cztery tysiące złotych dotacji pozwoliły nam wykonać prace i przeprowadzić działania o wartości prawie dwudziestu tysięcy złotych - mówi Małgorzata Świderska, dyrektor GOK w Paszowicach, a zarazem pomysłodawczyni projektu. - Dzięki pomocy naszych parterów każda złotówka dotacji dała efekt dodatkowy - kolejne 4 złote - i była impulsem do dalszych działań.

Efekty materialne projektu to zagospodarowany terenu przy ośrodku kultury: ustawiono ławeczki, ułożono podest do tańca z polbruku, zakupiono ławostoły, kosze na śmieci i inne urządzenia przydatne w organizacji imprez plenerowych. Nasadzono też drzewa i krzewy oraz inne rośliny poprawiające estetykę otoczenia. Powstało świetne miejsce do spędzania wolnego czasu i rekreacji w najdłuższej wsi Dolnego Śląska. Czynny udział w pracach brali nie tylko dorośli, ale i młodzież. Dla dzieci natomiast przygotowano wakacyjny cykl zajęć edukacyjnych na temat środowiska naturalnego najbliższej okolicy, a uczniowie miejscowej szkoły podstawowej w ramach koła przyrodniczego sporządzili raporty o stanie gleby, wody i powietrza we wsi.

Partnerami "Zielonego projektu" byli m. in. Urząd Gminy, Rada Sołecka, Ośrodek Doradztwa Rolniczego - Powiatowy Zespół Doradców w Jaworze, Szkoła Podstawowa, Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa oraz Park Krajobrazowy "Chełmy" w Myśliborzu, Nadleśnictwo, a także mieszkańcy Paszowic.

Projekt "Zieleń jest dobra na wszystko" wprawdzie dobiegł końca, ale to nie koniec prac przy ośrodku kultury. Właśnie teraz nawożona jest ziemia na pozostałą część działki. - Wiosną posiejemy tam trawę i będziemy starać się o kolejne środki, tym razem na urządzenie placu zabaw dla najmłodszych mieszkańców wsi - mówi Małgorzata Świderska. - A dla dzieci mamy już pomysł na pożyteczne spędzenie ferii zimowych: zajęcia edukacyjne "na wesoło", podczas których nauczą się segregacji odpadów - planuje.

Pomysły podobne do tego w Paszowicach od kilku lat realizowane są w Polsce, Czechach i Wielkiej Brytanii. Polska edycja programu nosi nazwę "Szkoły dla Ekorozwoju na Dolnym Śląsku - zadbajmy o wspólna przestrzeń". Głównym sponsorem jest firma TOYOTA.