Mierzyli krople PDF Drukuj Email

Dwudziestu trzech uczniów klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Paszowicach uczestniczyło w piątek, 30 maja, w zajęciach edukacyjnych na temat oszczędzanie zasobów wodnych. Były one dodatkowym wsparciem, udzielonym przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, dla projektu "Światłoczuli" Gminnego Ośrodka Kultury w Paszowicach, realizowanego w ramach programu "Szkoły dla Ekorozwoju na Zielonych Szlakach Greenways". Zajęcia prowadził ekspert Fundacji Marek Kocejko, a celem warsztatów było przygotowanie uczniów do racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi. Młodzież otrzymała wiedzę z zakresu zasobów wodnych i obiegu wody w przyrodzie, analizowała zużycie wody w domu przy codziennych pracach, mierzyła też w litrach i metrach sześciennych wodę zużywaną w ciągu miesiąca, roku w jednym gospodarstwie i w szkole. Mieli okazję również zobaczyć na modelach sposób przepływu wody, straty wody w rurach oraz obliczyć ilości zużytej wody w zależności od czasu i wielkości przepływu wody. Podczas doświadczeń okazało się, że jeden cieknący kran może w ciągu roku napełnić wodą klasopracownię przyrodniczą do wysokości dwóch metrów. Na zakończenie uczniowie dostali do zainstalowania w domach zestawy do oszczędzania wody - tzn. dwa perlatory i regulator do prysznica, i zobowiązali się do monitoringu zużycia wody w swoich domach przez następny miesiąc. Perlatory zostały również zamontowane w Gminnym Ośrodku Kultury - jest to efekt przeglądu środowiskowego, jaki został przeprowadzony w GOKu przez eksperta Macieja Kłaczyńskiego. W wyniku audytu okazało się, że wdrożenie w zakresie oszczędzania wody jest najpotrzebniejsze w GOKu i ono właśnie zostało sfinansowane przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.

Projekt "Światłoczuli" jest realizowany w ramach programu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska "Szkoły dla Ekorozwoju na Zielonych Szlakach Greenways" dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Szkoły dla Ekorozwoju na Zielonych Szlakach Greenways PDF Drukuj Email

Światłoczuli finiszują

Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach właśnie kończy realizację kolejnego, czwartego już, projektu w ramach programu "Szkoły dla Ekorozwoju na Zielonych Szlakach Greenways". Zasięg tego programu jest ogólnopolski, a realizuje go w kraju zaledwie osiemnaście placówek leżących przy szlakach Greenways. Cały program finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego do Paszowic za pośrednictwem Funduszu Partnerstwa w Krakowie trafiło prawie 7 tysięcy złotych. Celem projektu "Światłoczuli" jest założenie oświetlenia zewnętrznego na terenie przy GOK - u oraz wymiana w budynku żarówek na świetlówki energooszczędne, by obniżyć koszty pobieranej energii. Tym samym budynek stanie się niemal w pełni energooszczędny, gdyż wcześniej przeprowadzono w nim kompleksową termomodernizację. Właśnie pracownicy Urzędu Gminy zakończyli prace ziemne: wykonali wykop pod kabel zasilający i fundamenty lamp oraz przygotowali też wszystko do położenia instalacji wewnątrz budynku. Fachowym podłączeniem zajęli się natomiast specjaliści z firmy Hurtownia Elektrotechniczna i Usługi Kazimierza Woźniaka z Jawora, i zrobili to na dodatek nieodpłatnie. Dalszą część prac specjalistycznych, już w budynku, wykonali natomiast pracownicy ENERGIA PRO z Legnicy. Pełny efekt tych działań będzie można podziwiać w niedzielę, 18 maja, podczas festynu parafialnego, gdyż właśnie wtedy lampy zabłysną po raz pierwszy. Ale to nie wszystkie działania, jakie zaplanowano w projekcie: w Szkole Podstawowej w Paszowicach nauczycielka Małgorzata Sozańska prowadziła zajęcia dydaktyczne w klasach IV, V i VI na tematy związane z energią. Uczniowie dowiedzieli się m. in. które urządzenia zużywają dużo prądu, jak oszczędnie gospodarować energią w domu i szkole, co to jest energia odnawialna i jak ją wykorzystać w przyszłości. Członkowie koła krajoznawczo - przyrodniczego przeprowadzili wstępne audyty energetyczne w swoich domach. W ten sposób powstał poradnik dla mieszkańców "Jak tanio oszczędzać energię w domu". Uczniowie zaangażowani w projekt w nagrodę wezmą udział w wycieczce krajoznawczo - edukacyjnej na tamę w Pilchowicach. Również alternatywne źródła energii były tematem zajęć w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu, w których uczestniczyło 40 dzieci ze świetlic środowiskowych GOK. Efektem tych zajęć jest wystawa prac plastycznych i projekt logosmyczy z napisem "Jestem światłoczuły" - gadżetu promującego projekt, który trafi wkrótce do wszystkich jego uczestników.

 
Być światłoczułym PDF Drukuj Email

Być światłoczułym to nie znaczy szybko się opalić czy założyć okulary przeciwsłoneczne. Być światłoczułym to być wrażliwym na to, co często pomijamy - na energię, która nas otacza. Dlatego dbajmy o to by nasze oświetlenie było dla nas przyjazne. Pokazać, że to możliwe chce Gminny Ośrodka Kultury w Paszowicach w ramach projektu "Szkoły dla Ekorozwoju na Zielonych Szlakach Greenways. Tak w skrócie można wytłumaczyć tytuł projektu Gminnego Ośrodka Kultury w Paszowicach "Światłoczuli", który właśnie uzyskał dotację w wysokości 6940 zł z Funduszu Partnerstwa.

Celem projektu jest założenie oświetlenia zewnętrznego - lamp parkowych - na terenie przylegającym do Gminnego Ośrodka Kultury oraz wymiana w budynku żarówek na świetlówki energooszczędne. Dzięki temu zostaną zminimalizowane koszty pobieranej energii oraz wpłynie to na komfort przebywających w nim mieszkańców Gminy Paszowice.

W jego realizację zostaną zaangażowani najmłodsi, czyli dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Paszowicach. Nauczycielka przyrody Małgorzata Sozańska przeprowadzi cykl zajęć dydaktycznych na tematy związane z energią i jej oszczędzaniem, który zakończy wycieczka edukacyjna na zaporę wodną w Pilchowicach i do wytwórni biopaliwa w Sokolej oraz konkurs na temat zasobów energetycznych. W efekcie zajęć dydaktycznych powstanie mini - poradnik dla mieszkańców pokazujący, w jaki sposób oszczędnie gospodarować energią w domu oraz kolekcja "światłoczułych" gadżetów dla uczestników zajęć (kubki, koszulki, smyczki, plakietki).

Partnerami projektu jest: Urząd Gminy w Paszowicach, ENERGIA PRO Koncern Energetyczny, Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu i Grupa Produkcyjna JAWROL, a koordynatorem jest dyrektor GOKu Małgorzata Świderska .

 
Światłoczuli PDF Drukuj Email

Jest to już czwarty w ciągu dwóch lat nagrodzony projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Paszowicach w ramach konkursu "Szkoły dla Ekorozwoju" Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Wcześniej dotację otrzymały projekty "Zieleń jest dobra na wszystko" (2005r.), "Wędrowanie po wulkanie, czyli ścieżka dydaktyczna na Bazaltową Górę" (2006r.) oraz "Powrót do La Manchy " (2007r.). "Światłoczuli" to kolejny krok GOKu w stronę uzyskania certyfikatu Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, a następnie zdobycia jego międzynarodowego odpowiednika - "Zielonej Flagi".