Wiadrów folklorem malowany PDF Drukuj Email
wtorek, 12 września 2017 14:43

Tradycyjne dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska zaprezentowano w Wiadrowie w niedzielę, 10 września, podczas dożynek gminno – powiatowych. „Wioska rzemieślników” przyciągnęła zarówno dzieci, jak i dorosłych. Projekt „Wiadrów folklorem malowany” został dofinansowany przez samorząd Województwa Dolnośląskiego na wniosek Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiadrowie.

 

W „Wiosce rzemieślników” można było poznać tajniki rzeźbienia w drewnie, w które wprowadzał rzeźbiarz z Męcinki Zdzisław Nowak. W arkana lepienia w glinie wprowadzała ceramiczka Elżbieta Telatyńska, a haftu i malowania – Zofia Szymańska z Paszowic. Ogromne zainteresowanie wzbudzała prezentacja kwiaciarni „Kwiatuszek”, gdzie kwietne kreacje, ozdoby i biżuterię prezentowała dwójka florystów: Arkadiusz Rykaczewski i Renata Krawczyk. O tym, jakich sprzętów używano dawniej w domu i gospodarstwie można było dowiedzieć się od kolekcjonera Piotra Kaszuby, który zaprezentował niewielką część swoich bogatych zbiorów. Największą atrakcją na jego wystawie był unikatowy, przedwojenny egzemplarz pralki bębnowej. Pan Piotr jest też znanym zbieraczem minerałów, szczególnie agatów z Krainy Wygasłych Wulkanów, których niewielką cześć zaprezentował na wystawie. Najsmaczniej było na stoisku Anieli Pańczak z Pomocnego - można było tutaj samodzielnie zrobić masło i zjeść je z pajdą domowego, pysznego chleba na zakwasie. Jej chleb żytni domowy z Pomocnego został w 2010 roku wpisany na Listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Inne pyszne, domowe jadło serwowały gospodynie na stoiskach sołectw Paszowice, Grobla i kół gospodyń wiejskich z Wiadrowa i Pogwizdowa. Uczestnicy warsztatów poznali dawne, tradycyjne techniki wyrobu przedmiotów i ozdób, wykonywanych z naturalnych, rodzimych produktów, składających się na dziedzictwo kulturowe naszego regionu, podkreślające jego oryginalność, specyfikę i podnoszące atrakcyjność regionu.

Przez całe popołudnie rozbrzmiewały piosenki i melodie w wykonaniu zespołów ludowych z terenu Powiatu Jaworskiego. Na plenerowej scenie zaprezentowali się „Pogórzanie”, „Echo”, „Kukułeczki” i „Wiadrowianie”. Ubiór zespołów ludowych nawiązywał zarówno do tradycyjnych strojów przywiezionych przez ich przodków z różnych regionów Polski i Kresów, jak również - co zdarza się coraz częściej - jest wytworem ich własnej inwencji twórczej oraz nawiązaniem do ubiorów przedwojennych mieszkańców Dolnego Śląska. Działalność zespołów ludowych wpływa na integrację społeczności lokalnych wokół swojej „małej Ojczyzny”, jak również popularyzuje i chroni tradycyjną kulturę regionu, w tym folklor i dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska.