Zabytki w Grobli PDF Drukuj Email

Kościół p.w. Św. Anny, gotycki, z XIV w., przebudowany w XVI w. Jednonawowy, o prostokątnym prezbiterium wspartym przyporami, sklepionym krzyżowo, z rzeźbionym zwornikiem. Posiada interesujący portal uskokowy w głównym wejściu z trzema sterczynami. Nad nim herb pierwszych posiadaczy - rycerskiej rodziny Schindlów, przedstawiający rękę z toporem na czerwonym polu. Wewnątrz dwie gotyckie rzeźby drewniane, kilka gotyckich i barokowych nagrobków, gotyckie sakramentarium w prezbiterium i barokowy obraz Św. Rodziny. W kaplicy na cmentarzu szereg barokowych nagrobków rodziny Zedlitzów. Pod dachem oryginalne konsole w postaci głowy ludzkiej.


Krzyż pokutny w murze cmentarza, od strony wschodniej od zewnątrz, z wyrytym nożem. Związana jest z nim legenda o narzeczonej zabitej przez kochanka.

 

Pałac wzniesiony w końcu XVI w., jako założenie renesansowe, być może otoczone wodą, przebudowany w XVIII i XIX w., restaurowany w 1960 r. Murowany, prostokątny, z oskarpowanymi narożnikami, dwukondygnacujny, nakryty dachem czterospadowym. Na elewacjach zachowane fragmenty geometrycznej dekoracji sgraffitowej.