Finał słonecznego projektu PDF Drukuj Email
środa, 20 lipca 2011 12:22

W sobotę, 16 lipca, w Pogwizdowie odbył się festyn na zakończenie projektu „Promień słońca w żarówce”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach w ramach programu „Szkoły dla Ekorozwoju 2010/2011”. Na polanę przy stawie licznie przybyły dzieci z Pogwizdowa, Paszowic, a nawet Nowej Wsi Wielkiej, które przez pół roku realizowały działania projektu, a także inni mieszkańcy wsi. Powitali ich dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Świderska, Sołtys Pogwizdowa Marek Sowa i instruktor świetlicy w Pogwizdowie Dorota Pisulska.

Przedstawili oni przebieg projektu, a jego efekty można było oglądać „na żywo”, gdyż to właśnie staw i polana w Pogwizdowie zostały oświetlone lampami solarnymi, co zaprezentowano w folderze „Pogwizdów – miejsce odnawialnej energii”. Zarówno folder, jak i lampy zostały sfinansowane z dotacji. Po otwarciu rozpoczęły się gry, zawody i zabawy, przygotowane przez instruktorki świetlic Dorotę Pisulską, Sabinę Kupiec i Annę Gawrońską. Dla młodszych uczestników było przeciąganie liny, skoki w workach, przenoszenie wody w kubkach, taniec z balonem i skoki na skakance. Natomiast starsi wzięli udział w grze terenowej, w której trzeba było rozwiązać zadania związane z energią i Internetem. W grze wzięło udział 18 osób, które zostały podzielone na trzy drużyny. Skład pierwszej i zarazem zwycięskiej drużyny to Anna Łosik, Weronika Goździk, Michalina Wójtowicz, Michał Bukało, Kacper Soja, Marcin Jóźwiak. Drugie miejsce wywalczyła drużyna nr 3, czyli Iza Goździk, Marta Sawa, Karolina Mycek, Bartłomiej Jakimowicz, Michał Krysiak, Fryderyk Gontek. Trzecie miejsce zajęła drużyna nr 2, a jej skład to Klaudia Wideł, Kamil Fajkiel, Maciej Diduszko, Dawid Chmielewski, Jakub Czekajło, Patryk Marciniak. Podczas rozwiązywania zadań drużynom towarzyszyły dziewczęta Marta Jakimiak, Dominika Jakimiak i Patrycja Pieniążek, które dbały o prawidłowy przebieg gry. Jednak tak naprawdę gra miała na celu dobrą zabawę, a więc wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, foldery oraz pamiątkowe koszulki z logiem projektu. W przerwie między zabawami uczestnicy mogli się posilić kiełbaską pieczoną na ognisku, a później obejrzeli prezentację multimedialną na temat odnawialnych źródeł energii, przygotowaną przez młodzież ze świetlicy w Pogwizdowie pod kierunkiem Doroty Pisulskiej. Była też okazja, aby podziękować miejscowym partnerom projektu, czyli Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pogwizdów, Radzie Sołeckiej, OSP i Zespołowi Szkolno – Przedszkolnemu w Pogwizdowie.
alt alt alt