Pogórzanie PDF Drukuj Email

Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Paszowicach od 1997 r. W swoim repertuarze ma piosenki ludowe z różnych regionów Polski, a także czeskie, niemieckie i ukraińskie oraz widowiska obrzędowe. Wielokrotnie prezentował się nie tylko na terenie powiatu jaworskiego, ale również w kraju i za granicą. Pogórzanie brali dwukrotnie udział w Spotkaniach Zespołów KGW Południowo - Zachodniej Wielkopolski w Pakosławiu, w Międzynarodowych Targach Aroturystycznych w Złotowie, w Dniach Kultury Kresowej w Legnicy, w Staroczeskich Targach w Turnovie (Czechy) oraz w Dniach Kultury Polskiej w Berdyczowie na Ukrainie. Corocznie zespół prezentuje się podczas Międzynarodowych Targów Chleba w Jaworze. Podczas ich piątej edycji, w 2001 roku, otrzymał nagrodę specjalną. W 2002 roku Radio Wrocław zrealizowało z udziałem zespołu audycję z cyklu "Kultura przy gościńcu".

Kierownikiem zespołu jest Waldemar Staszczyk, który również akompaniuje na akordeonie, a choreografem Genowefa Kunecka,
Pozostali członkowie zespołu: Eugenia i Franciszek Filipowscy, Janina Rokosz, Maria Brózda, Andrzej Basałyga, Anna Łosik, Urszula Stanisław Morawski, Bolesław .