Klimat na czytanie PDF Drukuj Email
wtorek, 13 października 2020 11:47

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania, w niekonwencjonalny sposób zachęcające do korzystania z zasobów bibliotek jako miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów kultury i edukacji. Szóste wydanie ogólnopolskiej akcji odbyło się w sobotę, 10 października, pod hasłem „Klimat na czytanie”.

Już w piątek, 9 października, Biblioteka Publiczna wraz z Biblioteką Szkolną w Paszowicach przystąpiły do akcji Noc Bibliotek. W związku z reżimem sanitarnym dzieci zostały podzielone na dwie grupy - starszą i młodszą. Zajęcia dla jednej grupy odbyły się w godzinach przedpołudniowych, a drugiej po południu. Przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne malowania eko –toreb, które mają zastąpić reklamówki i torby foliowe. Sporym zainteresowaniem cieszyła się projekcja filmu pt. „Jakub, Mimmi i gadające psy”. To film animowany opowiadający o 10 - letnim chłopcu, który walczy o zatrzymanie budowy biurowców w okolicy i jednoczy wszystkich do wspólnych działań na rzecz środowiska. Wieczorem rozpalono ognisko i przy dźwięku gitary pieczono kiełbaski, śpiewano piosenki, a atmosfera było bardzo przyjazna.

W Bibliotece Szkolnej uczniowie wzięli udział w pogadance „Co to jest ekologia?”, obejrzeli film „Ekologiczne produkty”, własnoręcznie wykonali kształtujące postawy ekologiczne zakładki, którymi zostały oznakowane książki dla dzieci. Na zakończenie Nocy Bibliotek zorganizowano dzieciom oraz młodzieży zabawy i konkursy z książką: krasnoludki, chodzi lisek, gorące krzesła itp. Dzieci niechętnie opuszczały Bibliotekę.