2. Święto Pierogów PDF Drukuj Email
wtorek, 01 września 2009 12:00
Podczas ubiegłorocznego Święta Pierogów w Paszowicach na stołach pojawiło się 26 odmian, poczynając od „ruskich”, a na zwycięskich „pierogach Pustelnika” kończąc. To niepokaźne danie będzie oczywiście bohaterem tegorocznego 2. już Święta Pierogów. Pierogowe zmagania, w których nagrodami będą statuetki świętego Jacka „od pierogów”, już w tę niedzielę, 30 sierpnia, przy Gminnym Ośrodku Kultury w Paszowicach. W tym roku imprezie patronuje wicemarszałek dolnośląski Stanisław Longawa.


 
Pierogi na sto sposobów PDF Drukuj Email
środa, 19 sierpnia 2009 11:59
Święty Jacku z pierogami - to porzekadło o św. Jacku sięga XIII wieku. Związane jest prawdopodobnie z zakonnikiem Jackiem Odrowążem. Legenda mówi, że biedacy poprosili o pierogi przechadzającego się ulicami Krakowa Świętego Jacka. Wiele słyszeli o tej bardzo wtedy elitarnej potrawie i chcieli jej skosztować. Święty Jacek spełnił ich prośbę. Inne podanie głosi, że św. Jacek w czasach głodu żywił biednych pierogami, które sam wymyślił i sam przygotowywał.


Więcej…
 
Smyczki, struny, … PDF Drukuj Email
wtorek, 16 czerwca 2009 08:04

Występem trio smyczkowego zakończył się w sobotę, 13 czerwca, koncert wieńczący naukę gry na instrumentach w ognisku muzycznym Gminnego Ośrodka Kultury w Paszowicach.

W koncercie wzięli udział uczniowie Tadeusza Wachowskiego, poznający tajniki gry na skrzypcach, gitarze, syntezatorze oraz – od niedawna – na wiolonczeli. Wystąpili zarówno ci początkujący – Jakub Boczula - jak i bardziej zaawansowani, czyli siostry Barbara i Jolanta Lelas, które wraz ze swoim nauczycielem stworzyły trio smyczkowe na dwie pary skrzypiec i wiolonczelę. Gościnnie wystąpili w koncercie również uczniowie z jaworskiego Ogniska Muzycznego im. Zarębskiego.

A oto wykonawcy koncertu: Jakub Boczula, Marcel Niedźwiecki, Adam Marciniak, Szymon Urbanowski, Barbara i Jolanta Lelas, Laura Sawicz, Ula Paterkiewicz, Kacper Woźniakiewicz i Tadeusz Wachowski. 
Grant dla Storczykowego Wzgórza PDF Drukuj Email
poniedziałek, 15 czerwca 2009 07:33

Storczykowe Wzgórze – wędrówki Szlakiem Trzech Wąwozów” – projekt pod takim tytułem zyskał uznanie komisji przyznającej dotacje w międzynarodowym programie „Szkoły dla Ekorozwoju 2009”. Prawie 5,5 tysiąca złotych (a dokładnie 5 480 zł) pozwoli na wytyczenie i oznakowanie ścieżki edukacyjnej długości 10 km wokół miejscowości Nowa Wieś Wielka.

Ponadto w projekcie, którego wnioskodawcą był Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach i świetlica środowiskowa w Nowej Wsi Wielkiej, zaplanowano zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej, urządzenie tam miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów, wyposażonego w miejsca do siedzenia, grill, tablicę informacyjną z mapą szlaku, który zostanie również opisany w folderze. Młodzi mieszkańcy wsi wezmą udział w cyklu zajęć edukacyjnych na temat walorów przyrodniczych swojej miejscowości, aby mogli pełnić funkcję przewodników turystycznych po najbliższej okolicy oraz zdobyć odznakę turystyki kwalifikowanej PTTK „Turysta Przyrodnik”.

Partnerami w projekcie są Rada sołecka i sołtys Nowej Wsi Wlk., Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Wsi Wielkiej i Nowej Wsi Małej, Urząd Gminy Paszowice, Nadleśnictwo Jawor, PTTK Oddział Ziemi Jaworskiej, Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu, DODR – Powiatowy Zespół Doradców w Jaworze, Gospodarstwo Ekologiczne I. i S. Przymuszałowie oraz Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie.

 

Projekt finansowany przez Fundusz Partnerstwa ze środków pochodzących z firmy TOYOTA i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


 
Chrzciny lipy PDF Drukuj Email
poniedziałek, 15 czerwca 2009 07:27
W sobotę, 6 czerwca, „Chrzcinami lipy” w Muchowie podsumowano „artystyczną” część projektu Portrety przyrody mieszkańców Pogórza Sudeckiego, realizowanego przez Stowarzyszenie EKO – Chełmy i Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich.
Autorką najlepszego krótkiego utworu wierszowanego „z lipą w tle” została Józefa Wirchniańska, instruktorka GOK ze świetlicy w Myśliborzu. Nagrodzono również wiersze napisane przez Karolinę Wesół i Patryka Kumika.
Natomiast laureatami konkursu plastycznego „Krajobrazy z lipą w tle” zostali Paula Topolnicka (II miejce) oraz Adam Pancerz (wyróżnienie).
Gratulujemy!
 

 
Bezpłatny kurs języka angielskiego i komputerowy PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 maja 2009 12:39

Prowadzimy zapisy na bezpłatny kurs języka angielskiego i kurs obsługi komputera. Uczestnikami kursu mogą być osoby zameldowane na terenach wiejskich powiatu jaworskiego. Kolejny warunek niezbędny, aby stać się uczestnikiem jednego z kursów to ukończone 18 lat. Ponadto należy być osobą pracującą, zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Nie można prowadzić działalności gospodarczej. Kurs języka angielskiego będzie odbywał się dwa razy w tygodniu i potrwa 120 godzin, natomiast kurs komputerowy – 80 godzin (zajęcia raz w tygodniu).

Na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w czwartek, 14 maja, o godzinie 17.30 w GOKu należy przynieść dowód osobisty oraz zaświadczenie o zatrudnieniu z zakładu pracy. Ilość miejsc ograniczona.

 
Chełmy w Obiektywie PDF Drukuj Email
środa, 22 kwietnia 2009 07:23
Zapraszamy wszystkich fotoamatorów do udziału w kolejnej, jubileuszowej, edycji Konkursu Fotograficznego "CHEŁMY w OBIEKTYWIE"
 
Regulamin konkursu do pobrania tutaj.
 
2. Kaczawski Jarmark Wielkanocny PDF Drukuj Email
środa, 08 kwietnia 2009 13:03
Prawie pięćdziesięciu wystawców z powiatu jaworskiego, złotoryjskiego, świdnickiego i zielonogórskiego, tłumy zwiedzających i – przede wszystkim – kupujących, ludowe zespoły wygrywające skoczne melodie na scenie: tak było w ostatnią niedzielę, 5 kwietnia, na 2. Kaczawskim Jarmarku Wielkanocnym w Paszowicach.

Uroczystego otwarcia Jarmarku dokonał gospodarz gminy wójt Henryk Hawrylewicz wraz z Beatą Castaneda – Trujillo z zarządu Stowarzyszenia Kaczawskiego, Mariuszem Forysiem, prezesem LGD Partnerstwo Kaczawskie i Małgorzatą Świderską, dyrektor GOKu. Jarmark licznie odwiedzili samorządowcy z rodzinami, m.in. wicemarszałek Piotr Borys, starosta Stanisław Laskowski, wójtowie Maria Leśna (Złotoryja), Zbigniew Przychodzeń (Męcinka) i Seweryn Sterc i Andrzej Marciniak (Wądroże Wielkie). Wśród gości był również Paweł Czyszczoń, dyrektor Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego.

Więcej…
 
Pegazik PDF Drukuj Email
czwartek, 12 marca 2009 14:34

W środę, 11 marca, w GOK odbyły się dwa konkursy recytatorskie: eliminacje gminne Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK i Gminny Konkurs Recytatorski dla klas młodszych.

 

Więcej…
 
Kaczawski Jarmark Wielkanocny PDF Drukuj Email

W imieniu inicjatorów zorganizowania 2. Kaczawskiego Jarmarku Wielkanocnego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Tadeusza Draba mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w tej uroczystości.

    2. Kaczawski Jarmark Wielkanocny odbędzie się 5 kwietnia 2009 r. w Paszowicach, a jego organizatorami są Gmina Paszowice, Stowarzyszenie Kaczawskie i Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach.

    Celem Jarmarku jest szeroko pojęta promocja naszego regionu, zwanego Krainą Wygasłych Wulkanów oraz prezentacja tradycji chrześcijańskiej i dorobku kulturalnego związanego ze świętami Wielkiej Nocy, a także pokazanie nas samych _ mieszkańców Gór i Pogórza Kaczawskiego. Pragniemy również, aby wspólne przeżycie przedświątecznych chwil wpłynęło na zacieśnienie wzajemnych relacji i przyjaźni wśród mieszkańców naszego regionu.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia71727374757677następnaostatnia»

Strona 76 z 77