Święto Ognia PDF Drukuj Email
poniedziałek, 26 października 2009 13:03
W sobotę, 24 października, jednym ciosem siekiery prof. Krzysztof Jaworski z Uniwersytetu Wrocławskiego otworzył ścieżkę dydaktyczną „Grodzisko Gniewków - Bolkowice”. Uroczystość poprzedziło „Święto Ognia”, czyli warsztaty artystyczne i rękodzielnicze w Gospodarstwie Agroturystycznym „Cicha Bartna” w Bolkowicach.

Więcej…
 
Otwarcie ścieżki dydaktycznej PDF Drukuj Email
poniedziałek, 19 października 2009 09:57
Serdecznie zapraszamy

na otwarcie ścieżki dydaktycznej
„Grodzisko Gniewków - Bolkowice”,
które odbędzie się 24 października 2009 r. w Bolkowicach
(Gospodarstwo Agroturystyczne „Cicha Bartna”, Bolkowice 6)
Rada Sołecka Wsi Bolkowice

Więcej…
 
Jutro popłyniemy daleko PDF Drukuj Email
poniedziałek, 05 października 2009 07:31
Wyruszamy na włóczęgę, Bieszczady, jak dobrze nam zdobywać góry – przez cały sobotni wieczór niosły się po całej okolicy słowa turystycznych piosenek i dźwięki gitary. Towarzyszył im blask ognisk i pochodni, a wszystko to działo się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Cicha Bartna” Beaty i Marka Olszewskich podczas 1. Festiwalu Piosenki Turystycznej TOPINAMBUR w Bolkowicach.


Więcej…
 
I Festiwal Piosenki Turystycznej „TOPINAMBUR” PDF Drukuj Email
środa, 16 września 2009 08:56
Gospodarstwo Agroturystyczne „Cicha Bartna”
Zaprasza na I Festiwal  Piosenki Turystycznej  „TOPINAMBUR”
26 września 2009 r., godz. 17.00
Bolkowice 26, gmina Paszowice
Więcej…
 
Pierogowych smaków raj PDF Drukuj Email
wtorek, 01 września 2009 12:09
Ponad osiem tysięcy pierogów, blisko 40 gatunków, tyle zjedli goście tegorocznego 2. już Święta Pierogów w Paszowicach. Natomiast laureaci konkursowych zmagań pierogowych tradycyjnie otrzymali statuetki świętego Jacka „od pierogów” i oczywiście mnóstwo mąki.

 
Święty Jacku z Pierogami PDF Drukuj Email
wtorek, 01 września 2009 12:02
Wokół tego niby niepokaźnego dania będzie kręciło się całe 2. już Święto Pierogów w Paszowicach, właśnie w tę niedzielę, przy Gminnym Ośrodku Kultury. A wszystko za sprawą porzekadła – Święty Jacku z pierogami...


 
2. Święto Pierogów PDF Drukuj Email
wtorek, 01 września 2009 12:00
Podczas ubiegłorocznego Święta Pierogów w Paszowicach na stołach pojawiło się 26 odmian, poczynając od „ruskich”, a na zwycięskich „pierogach Pustelnika” kończąc. To niepokaźne danie będzie oczywiście bohaterem tegorocznego 2. już Święta Pierogów. Pierogowe zmagania, w których nagrodami będą statuetki świętego Jacka „od pierogów”, już w tę niedzielę, 30 sierpnia, przy Gminnym Ośrodku Kultury w Paszowicach. W tym roku imprezie patronuje wicemarszałek dolnośląski Stanisław Longawa.


 
Pierogi na sto sposobów PDF Drukuj Email
środa, 19 sierpnia 2009 11:59
Święty Jacku z pierogami - to porzekadło o św. Jacku sięga XIII wieku. Związane jest prawdopodobnie z zakonnikiem Jackiem Odrowążem. Legenda mówi, że biedacy poprosili o pierogi przechadzającego się ulicami Krakowa Świętego Jacka. Wiele słyszeli o tej bardzo wtedy elitarnej potrawie i chcieli jej skosztować. Święty Jacek spełnił ich prośbę. Inne podanie głosi, że św. Jacek w czasach głodu żywił biednych pierogami, które sam wymyślił i sam przygotowywał.


Więcej…
 
Smyczki, struny, … PDF Drukuj Email
wtorek, 16 czerwca 2009 08:04

Występem trio smyczkowego zakończył się w sobotę, 13 czerwca, koncert wieńczący naukę gry na instrumentach w ognisku muzycznym Gminnego Ośrodka Kultury w Paszowicach.

W koncercie wzięli udział uczniowie Tadeusza Wachowskiego, poznający tajniki gry na skrzypcach, gitarze, syntezatorze oraz – od niedawna – na wiolonczeli. Wystąpili zarówno ci początkujący – Jakub Boczula - jak i bardziej zaawansowani, czyli siostry Barbara i Jolanta Lelas, które wraz ze swoim nauczycielem stworzyły trio smyczkowe na dwie pary skrzypiec i wiolonczelę. Gościnnie wystąpili w koncercie również uczniowie z jaworskiego Ogniska Muzycznego im. Zarębskiego.

A oto wykonawcy koncertu: Jakub Boczula, Marcel Niedźwiecki, Adam Marciniak, Szymon Urbanowski, Barbara i Jolanta Lelas, Laura Sawicz, Ula Paterkiewicz, Kacper Woźniakiewicz i Tadeusz Wachowski. 
Grant dla Storczykowego Wzgórza PDF Drukuj Email
poniedziałek, 15 czerwca 2009 07:33

Storczykowe Wzgórze – wędrówki Szlakiem Trzech Wąwozów” – projekt pod takim tytułem zyskał uznanie komisji przyznającej dotacje w międzynarodowym programie „Szkoły dla Ekorozwoju 2009”. Prawie 5,5 tysiąca złotych (a dokładnie 5 480 zł) pozwoli na wytyczenie i oznakowanie ścieżki edukacyjnej długości 10 km wokół miejscowości Nowa Wieś Wielka.

Ponadto w projekcie, którego wnioskodawcą był Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach i świetlica środowiskowa w Nowej Wsi Wielkiej, zaplanowano zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej, urządzenie tam miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów, wyposażonego w miejsca do siedzenia, grill, tablicę informacyjną z mapą szlaku, który zostanie również opisany w folderze. Młodzi mieszkańcy wsi wezmą udział w cyklu zajęć edukacyjnych na temat walorów przyrodniczych swojej miejscowości, aby mogli pełnić funkcję przewodników turystycznych po najbliższej okolicy oraz zdobyć odznakę turystyki kwalifikowanej PTTK „Turysta Przyrodnik”.

Partnerami w projekcie są Rada sołecka i sołtys Nowej Wsi Wlk., Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Wsi Wielkiej i Nowej Wsi Małej, Urząd Gminy Paszowice, Nadleśnictwo Jawor, PTTK Oddział Ziemi Jaworskiej, Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu, DODR – Powiatowy Zespół Doradców w Jaworze, Gospodarstwo Ekologiczne I. i S. Przymuszałowie oraz Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie.

 

Projekt finansowany przez Fundusz Partnerstwa ze środków pochodzących z firmy TOYOTA i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


 
«pierwszapoprzednia51525354555657585960następnaostatnia»

Strona 60 z 61